To our delight, the 12th chess world champion, Anatoly Karpov, has agreed to be the guest of honor of the tournament. Currently the program with his participation is being worked on. We hope that there will be more guests of honor as we get closer to the day of the tournament.

Simultaneously with the main tournament, Teun Koorevaar and Het SchaaKKasteel are organizing an event for primary schools, which will also include the visit of the Maritime Museum.

Rk. SNo Name FED Rtg TB1 TB2 TB3
1 1 Galchenko Matvey RUS 2341 8,5 51,5 47,75
2 3 FM Klukin Kirill RUS 2202 7,5 50,5 40,50
3 10 Petrushev Nikita RUS 2020 6,5 49,5 31,25
4 20 Aksenova Maria RUS 1810 6,5 45,5 31,00
5 5 Elgersma Simon NED 2091 6,0 53,0 32,25
6 12 Gasanov Zaur RUS 2012 6,0 51,5 29,50
7 11 Bubnov Kirill RUS 2017 6,0 47,5 28,00
8 15 Barantsev Oleg RUS 1940 6,0 43,5 27,75
9 22 Vlachos Anatole GRE 1759 6,0 43,0 27,50
10 16 Puchko Nikolay RUS 1919 6,0 42,0 25,00
11 4 Kokje Joris NED 2126 5,5 50,5 28,25
12 2 Ypma Peter NED 2220 5,5 48,0 26,00
13 24 Ahluwalia Amardip ENG 1721 5,5 43,5 24,25
14 9 Korobov Ivan RUS 2020 5,0 52,5 27,75
15 8 WFM Solozhenkina Elizaveta RUS 2054 5,0 51,0 24,00
16 19 Nuzzolo Yannis FRA 1821 5,0 47,5 20,50
17 13 Brewer Callum D ENG 1995 5,0 40,0 18,50
18 6 Bagdasaryan Daniel RUS 2086 5,0 39,5 20,00
19 14 Kataev Aleksandr RUS 1953 5,0 39,0 16,50
20 25 Natarov Ilya RUS 1714 5,0 38,5 17,00
21 7 Khramov Andrey RUS 2066 5,0 38,0 19,50
22 21 Klein Jorik NED 1803 5,0 36,5 17,75
23 39 Bennet-Stevens Lucy ENG 1487 4,5 43,5 20,75
24 32 Zhuravlev Aleksandr RUS 1599 4,5 42,5 17,25
25 18 Albaric Etienne FRA 1853 4,5 42,5 16,75
26 28 Finn Thomas ENG 1686 4,5 38,5 15,25
27 35 Rachid Alexandre FRA 1517 4,0 44,5 17,50
28 31 Kirakosyan Kamilla RUS 1607 4,0 43,5 18,00
29 41 Sych Alina RUS 1428 4,0 41,5 16,50
30 30 Kirakosyan Ashot RUS 1610 4,0 41,0 13,50
31 33 Novogenova Anastasia RUS 1594 4,0 39,5 13,50
32 17 Warr-Esser Alexandre FRA 1883 4,0 39,0 14,50
33 23 Paays Dominggus NED 1756 4,0 34,5 9,50
34 26 Pyper Otto ENG 1696 4,0 32,0 11,50
35 29 Surkova Sofya RUS 1648 3,5 34,5 11,50
36 45 Hedger Alec ENG 0 3,5 34,0 12,25
37 36 Morar Kirill RUS 1516 3,5 34,0 9,50
38 48 Yatchenko Leonid RUS 0 3,5 30,0 6,75
39 44 Poliato Irina RUS 1202 3,0 37,5 8,50
40 46 Kaersenhout Diego NED 0 3,0 35,0 8,25
41 34 Verhille Elie FRA 1580 3,0 34,0 5,50
42 37 El Barbry Sarah FRA 1513 3,0 33,5 8,25
43 40 Kien Clovis MNC 1462 3,0 33,5 7,50
44 38 Catalan Ciro NED 1508 3,0 29,0 7,50
45 27 Kovalenko Dmitrii RUS 1689 2,5 35,5 7,50
46 42 Gray Edward ENG 1365 2,5 32,5 8,00
47 43 Morozova Yuliya RUS 1358 2,0 29,0 3,00
48 47 Wiegmann Kathleen NED 0 0,5 27,5 1,50

All standings

Ranking crosstable
Rk. Team 1 2 3 4 5 6 TB1 TB2 TB3
1 Murmansk region *     6 6 6 0 17,5
2 Leningrad region   * 6 6 5   6 0 17,0
3 Sussex   2 *   4 3 0 10,5
4 Rotterdam 2 2   *   2 0 8,5
5 Paris 2 3 4   *   1 0 9,0
6 Novorossiisk     * 0 0 9,5
Ranking crosstable
Rk. Team 1 2 3 4 5 6 TB1 TB2 TB3
1 Murmansk region *       6 4 0 11,5
2 Leningrad region   *   5   6 4 0 11,0
3 Sussex     * 4   3 0 8,5
4 Paris   3 4 *     1 0 7,0
5 Novorossiisk     *   0 0 6,0
6 Rotterdam 2 2       * 0 0 4,0